Історія становлення
- Деталі
- Категорія: Історія становлення
- Опубліковано: Четвер, 25 грудня 2014, 07:54
- Автор: Тетяна Постолатій
- Перегляди: 6808
З метою вдосконалення підготовки студентів з питань цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності та на виконання рішення Вченої ради університету від 25 вересня 2014 року (протокол № 2) з 01 листопада 2014 року створена кафедра цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності», наказ від 27 вересня 2014 року № 525.
КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Мета діяльності кафедри: забезпечення професійно-практичної підготовки з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту в контексті реалізації єдиної державної політики у сфері цивільного захисту населення у мирний та воєнний час.
Професорсько-викладацький склад кафедри об’єднує 5 штатних викладачів та співробітника: завідувач кафедри - Шмалєй Світлана Вікторівна професор, доктор педагогічних наук; доценти - Ковтуненко Ніна Олексіївна, кандидат педагогічних наук та Білик Валентина Григорівна; старший викладач - Бакін Станіслав Олександрович, кандидат медичних наук, асистент - Гарбузюк Ірина Вікторівна та начальник штабу цивільного захисту університету Постолатій Тетяна Олексіївна.
Завідувач кафедри Шмалєй Світлана Вікторівна – доктор педагогічних наук, кандидат біологічних наук, професор, Відмінник народної освіти України.
Має 35-річний стаж науково-педагогічної діяльності. Під її керівництвом успішно захищено 12 кандидатських дисертацій як з біологічних, так і педагогічних наук. Член Спеціалізованої вченої ради К 18.053.01 по захисту кандидатських дисертацій..Входить до складу науково-методичної комісії з вищої освіти з біології (040102) МОН України.
Коло наукових інтересів пов’язано з соціальною та екологічною фізіологією, еколого-валеологічною освітою та вихованням різних верств населення, дослідженнями природних курортно-рекреаційних ресурсів. Головний редактор фахового збірника наукових праць «Природничий альманах. Серія: біологічні науки». Автор понад 450 наукових праць, в тому числі 6 посібників та монографій “Экологическая физиология человека” (2003), “Система екологічної освіти в загальноосвітній школі в процесі вивчення предметів природничо-наукового циклу (2004), 9 навчальних програм які отримали гриф МОН України.
Нагороджена Почесною грамотою Херсонської облдержадміністрації (2003, 2007), Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2002), Грамотою Верховної Ради України (2004), Почесним знаком “За наукові досягнення” (2005), Знаком АПН України «К.Д.Ушинський» (2009).
Кафедра забезпечує викладання нормативних дисциплін «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці», «Охорона праці в галузі», «Цивільний захист» у навчально-наукових інститутах: соціальної роботи та управління; історичної освіти; розвитку дитини; соціології, психології та соціальних комунікацій; фізико-математичний; магістратури, аспірантури і докторантури; інформатики; управління та економічної освіти; фізичного-виховання та спорту; мистецтв.
Підвищення кваліфікаційного рівня професорсько-викладацького складу забезпечено шляхом курсової підготовки в Інституті державного управління у сфері цивільного захисту.
До проведення монографічних лекцій, семінарів, тренінгів у межах угод про співпрацю залучаються провідні фахівці з навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Київської області, Територіальної державної інспекції з питань охорони праці, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та Національного університету цивільного захисту.
Розширення науково-практичного потенціалу кафедри здійснюється шляхом активної взаємодії з Спілкою спеціалістів з безпечної життєдіяльності людини України, Європейською асоціацією наук із безпеки (Польща), Міжнародною академією безпеки життєдіяльності (Україна), Академією безпеки та основ здоров’я (Україна) та Міжнародною академією культури безпеки, екології і здоров’я (Київ).
Професорсько-викладацький склад кафедри зосереджує зусилля на створені спеціалізованого навчально-методичного кабінету; оновленні змісту практичних і лабораторних робіт з безпеки життєдіяльності, цивільного захисту та охорони праці;проведенні майстер-класів та семінарів щодо формування безпечного освітнього середовища навчальних закладів для вихователів, т'ютерів, вчителів, студентів, керівників навчальних установ; створенні науково-методичного центру «Школа безпеки життєдіяльності» для школярів, батьків та вчителів;підготовці тлумачного словника з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності для загальноосвітніх навчальних закладів.
Кафедрою започатковано І Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Цивільний захист і безпека життєдіяльності в сучасній українській реалії», яка присвячується 180-річчю Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Наукові матеріали конференції охоплюють наступні напрями: інноваційні підходи до захисту населення від небезпечних факторів та надзвичайних ситуацій; менеджмент безпеки та правове забезпечення захисту населення у надзвичайних ситуаціях; медико-санітарне забезпечення населення на випадок надзвичайних ситуацій. психосоціальні та психофізіологічні проблеми населення при техногенних небезпеках та надзвичайних ситуаціях; організаційно-педагогічні умови життєзабезпечення учнівської молоді в надзвичайних ситуаціях.
Наукова діяльність кафедри спрямована на розробку ініціативної науково-дослідної теми «Вплив екологічно-техногенного навантаження різних регіонів України на здоров’я учнівської молоді: моніторинг та засоби корекції»; організацію університетської студентської олімпіади з навчального предмету «Безпека життєдіяльності»; запровадження системної роботи з підготовки до Всеукраїнської предметної студентської олімпіади та конкурсу студентських наукових робіт з «Безпеки життєдіяльності», серед студентів усіх напрямів підготовки; створення мережі експериментальних педагогічних площадок шляхом укладання угод про співпрацю з загальноосвітніми та позашкільними навчальними закладами.
Професорсько-викладацький склад кафедри цілеспрямовано формує культуру безпеки студентської молоді відповідно до зростаючих вимог до готовності вчителів організовувати навчально-виховну та просвітницьку роботу з безпеки життєдіяльності та цивільного захисту. З метою підвищення професійної педагогів та випускників непедагогічних спеціальностей у зв’язку з об’єктивними загрозами режиму підвищеної готовності у суспільстві розроблено і впроваджується викладання спецкурсів «Ергономічні основи безпеки технологічних процесів» (для студентів природничо-математичних і технічних спеціальностей), «Психофізіологічні основи життєзабезпечення в екстремальних умовах» (для студентів гуманітарних спеціальностей), «Організація позашкільної освіти з життєзабезпечення у надзвичайних ситуаціях» (для студентів педагогічних спеціальностей).
Організаційно-виховна робота кафедри охоплює запровадження тижня «Безпеки життєдіяльності та громадського захисту» серед студентів, викладачів і учнівської молоді області з залученням державних органів цивільного захисту та громадських організацій («Червоний хрест», «Зелений хрест»);університетські виховні заходи «День рятівника» (17 вересня), «День здоров’я» (7 квітня), «Всесвітній день охорони праці» (28 квітня) з метою привертання уваги громадськості до безпеки життєдіяльності; просвітницьку діяльність в навчально-виховних закладах студентами та викладачами кафедри, співпрацю з громадськими організаціями та волонтерськими установами.
Завідувач кафедри С.В. Шмалєй
На фото: Зустріч ректора університету доктора філософських наук, професора,члена-кореспондента НАН України, академіка НАПН України В.П. Андрущенка з колективом кафедри цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності: завідувач кафедри - Шмалєй Світлана Вікторівна професор, доктор педагогічних наук; Андрущенко (в центрі); доцент Білик Валентина Григорівна; асистент - Гарбузюк Ірина Вікторівна; старший викладач - Бакін Станіслав Олександрович, кандидат медичних наук та начальник штабу цивільного захисту університету Постолатій Тетяна Олексіївна (зліво на право).